سفارش تبلیغ
صبا ویژن

سلام آقاجان - خرید و فروش محصولات کشاورزی و عطاری ها

دیوث کیست؟

 

دیوث؛ بی تفاوت به ناموس خود!

مجموعه احادیثی از منابع مختلف و معتبر در ارتباط با دیاثت؛ مبنی بر این که دیوث یعنی چه؟ به چه کسی اطلاق می‌شود؟ و عذاب او چیست؟ جمع آوری شده است.

به گزاش گروه مذهبی افکارنیوز ، مجموع احادیث در ارتباط با دیوث به شرح زیر است:

1. قال النبی صلی الله علیه و آله: ایها رجل رضی بتزین امرأته و تخرج من باب دارها فهو دیوث، و لا یأثم من یسمیه دیوثا. والمرأة اذا خرجت من باب دارها متزینة متعطرة و الزوج بذاک راض بنی لزوجها بکل قدم بیت فی النار

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: هر مردی که همسرش آرایش کند و از منزل با حالت آرایش کرده خارج شود دیوث است، و هر کس او را دیوث بنامد گناه نکرده است. و چنانچه زنی با چهره‌ی آرایش کرده و عطر زنان از منزلش خارج شود، و شوهرش نیز به این کار او راضی و خشنود باشد، با هر گامی که زن با این حالت بر می‌دارد، برای شوهرش خانه‌ای در آتش جهنم بنا می‌شود. (بحار الانوار، جلد 100، ص 249)

2. حضرت پیغمبر صلی الله علیه و آله فرمودند: اگر مردی در اهل خانه خود امری ببیند که منافی غیرت باشد و به غیرت نیاید خدا مرغی را می‌فرستد که آن را قفندر گویند و چهل روز بر در خانه اومی نشیند و فریاد می‌کند که: خدا غیور است و هر صاحب غیرت را دوست دارد. و اگرآن مرد به غیرت آمد و آنچه منافی غیرت است از خود دور کرد فبها، و الا پرواز می‌کند و بر سر او می‌نشیند و فریاد می‌کند و پرهای خود را بر چشمهای او می‌زند و می‌پرد، و بعد از آن، روح ایمان از آن مرد مفارقت می‌کند و ملائکه او را دیوث می‌نامند./ معراج السعاده، ص 368 ?به نقل از وسائل الشیعه، ج 14، ص 108، ح 4?

3. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: سه گروه هرگز داخل بهشت نمی‌شوند:

الف? دیوث، کسی که نسبت به عفت ناموس خود بی تفاوت است

ب? زنی که خود را در لباس و حرکات و امور دیگر شبیه مرد سازد

پ? شرابخوار/میزان الحکمه، ج 2، ص 102

4. عنه صلی الله علیه و آله: ثلاثةٌ لا یَدخُلونَ الجَنّةَ أبَدا: الدَّیُّوثُ، و الرّجلَةُ مِن النِّساءِ، و مُدْمِنُ الخَمرِ ? کنز العمّال: ح 43808?

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: سه کساند که هرگز بهشت نمی‌روند: مرد بی‌غیرت، زن مردنما و دائم الخمر

5. الإمامُ الکاظمُ علیه السلام:حُرِّمتِ الجنّةُ علی ثلاثةٍ: النَّمّامُ، و مُدمِنُ الخَمرِ، و الدَّیّوثُ و هُو الفاجِرُ / ثواب الأعمال: ج3/ ص 262

امام کاظم علیه السلام: بهشت بر سه کس حرام شده است: سخن چین، میگسار و دیّوث، یعنی بی غیرت.

6. علی بن جعفر علیه السّلام از برادرش موسی بن جعفر علیهما السّلام روایت کرده که فرمود: بهشت بر سه کس حرام گشته: سخن چین، و شرابخوار، و دیّوث (یعنی بی ناموس و بی عفّت) که فاجر و نابکار است (ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه غفاری ص: 495)

7. فی وصیة النبی صلی الله علیه و آله لعلی (علیه السلام) قال: یا علی...الله عزوجل و عزتی و جلالی لا یدخلها مد من خمر و لا نمام و لا دیوث./

رسول خدا صلی الله علیه و آله در وصیت‌های خود به حضرت علی (علیه السلام) فرموده اند: یا علی...خداوند با عزت و جلال فرموده است: به عزت و جلال خودم قسم که سه گروه از مردم را داخل بهشت نمی‌کنم: یکی شرابخوار، دیگری سخن چین، و سومی مرد دیوث و بی غیرت/ وسائل الشیعه، ج 14، ابواب مقدمات النکاح، باب 16، ح 3.

8. امام صادق فرمود: بهشت بر دیوث حرام است

دیوث کسی است که نسبت به زن و دختر و خواهرش بی تفاوت است/اصول کافی، ج 5، ص 537

9. عنه صلی الله علیه و آله: ثلاثةٌ لا یَدخُلونَ الجَنّةَ أبَدا: الدَّیُّوثُ، و الرّجلَةُ مِن النِّساءِ، و مُدْمِنُ الخَمرِ / کنز العمّال: ح 43808

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله:

سه کس اند که هرگز بهشت نمی‌روند: مرد بی‌غیرت، زن مردنما و دائم الخمر.

10. الإمامُ الکاظمُ علیه السلام: حُرِّمتِ الجنّةُ علی ثلاثةٍ: النَّمّامُ، و مُدمِنُ الخَمرِ، و الدَّیّوثُ و هُو الفاجِرُ/ ثواب الأعمال: ج3، ح 262.

امام کاظم علیه السلام: بهشت بر سه کس حرام شده است: سخن چین، میگسار و دیّوث، یعنی بی غیرت.

 


[ چهارشنبه 95/5/20 ] [ 8:26 صبح ] [ مرتضی قدرتی ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه

www.doostqurani.ir/

دوست قرآنی" href="http://doostqurani.ir/">دوست قرآنی